TZ: Volební lavička úspěšně pomáhá přiblížit kandidáty komunálních voleb

Volební lavička: Projekt CERGE-EI a FSV UK úspěšně pomáhá přiblížit kandidáty komunálních voleb

Už od 13. září funguje v plném provozu web www.volebnilavicka.cz, který přehledným způsobem seznamuje voliče a další zájemce s hlavními programovými body kandidátů a kandidátek v říjnových komunálních volbách. Stránky obsahují odpovědi zástupců 400 kandidátních listin z vice než 200 obcí, včetně mnohých kandidátů do magistrátu v Praze, Brně a Ostravě. Lídři kandidátek, jejichž profil na Volební lavičce zatím chybí, se mohou kdykoliv jednoduše zaregistrovat a začít vyplňovat informace.

Tým projektu Volební lavička

Za celým projektem stojí tým odborníků z Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium (CERGE-EI) a Fakulty sociálních věd UK. Jeho hlavním cílem je poskytnout prostor, kde budou moci kandidáti představit své zkušenosti, programové priority a zajímavosti ze života svého i ze života obce a přehledným způsobem je zpřístupnit voličům.

Vize projektu je poskytnout kandidátům a voličům místo pro vzájemné setkávání. Máme radost, že o vyplnění profilu projevily zájem stovky komunálních politiků a každým dnem přibývají další. Voličům pak stačí jedno kliknutí, aby se dozvěděli, co jim kandidáti v jejich obci nabízí,“ uvedla členka výzkumného týmu Julie Chytilová z Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd k aktuálním stavu projektu.

Projekt volební lavičky plní rovněž výzkumné cíle. V prvé řadě se snaží zjistit, zda vylepšení a zjednodušení přístupu k informacím o kandidátech do obecních zastupitelstev může voliče před volbami aktivizovat, a jaké typy informací o kandidátech a kandidátkách voliče zajímají. Dalším cílem je kvantifikovat, jaký program politická hnutí voličům nabízejí a jak se liší na základě charakteristik obcí. Výzkumný projekt je financovaný z výzkumného grantu European Research Council (ERC) v Rámcovém programu EU pro výzkum a inovace Horizont.

Kontakt:

Jakub Říman, tiskový mluvčí