TZ: Nico Carpentier se stává stálým členem týmu akademiků FSV

Uznávaný odborník na komunikaci a média Nico Carpentier se stává stálým členem týmu akademiků FSV

Nico Carpentier, uznávaný odborník na oblast komunikace, médií, politiky a kultury se počátkem března 2019 stal stálým členem akademického týmu Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV. Na katedře mediálních studií se zaměří na další posílení oblasti výzkumu a internacionalizaci institutu.

Nico Carpentier

V uplynulých letech jsem poznal IKSŽ jako úspěšné a inspirující pracoviště a velmi se těším, že zde budu pracovat nyní již na plný úvazek. Je to pro mě velká příležitost pro další rozvoj a spolupráci,” uvedl Nico Carpentier ke svému rozhodnutí.

Nico Carpentier je docentem na Vrije Universiteit Brussel a na Univerzitě v Uppsale zastává pozici Senior Researcher. Je výzkumným spolupracovníkem na Cyprus University of Technology a Loughborough University. V letech 2005–2012 zastával pozici tajemníka European Communication Research and Education Association (ECREA), v letech 2008–2012 byl jejím vice-presidentem. V letech 2012–2016 zastával pozici tajemníka International Association for Media and Communication Research (IAMCR). V současnosti řídí v rámci IAMCR Participatory Communication Research Section.

„Nico Carpentier je špičkový vědec a pedagog. Vítám jeho rozhodnutí spojit jeho další profesní život s Fakultou sociálních věd. Náš institut je pracovištěm evropské úrovně a jsem šťastný, že Nico rozšíří náš tým zahraničních vědců a pedagogů,” uvedl ředitel Institutu komunikačních studií a žurnalistiky Jakub Končelík.

Carpentierova oblast výzkumu zahrnuje široké spektrum témat se zvláštním zaměřením na procesy demokratizace, participace, sdílení moci na jedné straně a témata konfliktu, násilí a války na straně druhé. Je rovněž uznávaným odborníkem na teorii diskurzu. Publikoval řadu knih a článků v odborných periodicích. Publikacemi z poslední doby jsou The Discursive-Material Knot: Cyprus in Community Media Participation (2017, Peter Lang, New York); Cyprus and its Conflicts. Representations, Materialities, and Cultures (2018, co-edited). Jeho nejnovější kniha Communication and Discourse Theory (2019, co-edited) je připravena k vydání v květnu tohoto roku.

V posledních letech se Carpentier věnuje alternativním modelům přenosu znalostí a výzkumu založeném na umění. Jeho poslední výstava fotografií s názvem Iconoclastic Controversies se konala na podzim roku 2018 v Brazílii. Katalog jeho předchozí výstavy Respublika! s názvem Respublika! Experiments in the Performance of Participation  and Democracy byl publikován počátkem letošního roku a je volně dostupný na jeho osobních stránkách.

Kontakt:

Jakub Říman, tiskový mluvčí