TZ: Na FSV proběhla simulace jednání Rady bezpečnosti OSN ze srpna 1968

50. výročí okupace Československa: Na FSV proběhla simulace jednání Rady bezpečnosti OSN ze srpna 1968

Pražský studentský summit ve spolupráci s Fakultou sociálních věd připravil u příležitosti 50. výročí okupace Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy přesnou simulaci jednání Rady bezpečnosti OSN, které proběhlo 21. srpna 1968 jen pár hodin po vpádu vojsk na území tehdejší ČSSR. Akce se zúčastnili studenti středních a vysokých škol.

Prague student summit

Program zahájila prezentace historického záznamu prvního vysílání Československého rozhlasu včetně prohlášení Ústředního výboru komunistické strany Československa k invazi vojsk. Následovala stručná přednáška mapující tehdejší politickou situaci, a to jak na tuzemské úrovni, tak v globálním měřítku.

Simulovaná Rada bezpečnosti OSN sestávala ze studentů, z nichž každý, kromě předsedy Rady, reprezentoval jednu její členskou zemi. Na základě dobových mezinárodně-politických souvislostí, se kterými se studenti podrobně seznámili, pak v rámci jednání prezentovali reálné postoje a argumenty jednotlivých členských zemí Rady. Program doplňovala produkce dobových záznamů československého rozhlasu.

Pražský studentský summit je celoroční vzdělávací projekt s dvacetiletou tradicí pro více než 300 studentů středních i vysokých škol z celé České republiky, který pořádá Asociace pro mezinárodní otázky. Dává mladým lidem možnost rozšiřovat si znalosti v oblasti mezinárodní problematiky, tříbit své kritické myšlení a zároveň prohlubovat rétorické, prezentační a argumentační dovednosti. Hlavní vzdělávací metodou Pražského studentského summitu je simulace činnosti mezinárodních organizací (OSN, EU a NATO). Akci připravuje tým téměř 70 dobrovolníků, kteří pracují ve svém volném čase a bez nároku na honorář. Více informací o projektu naleznete zde.

Kontakt:

Jakub Říman, tiskový mluvčí