Evropské dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Tento rok se uskuteční pod názvem Pravda a demokracie v Praze, Brně a Plzni.

Informace a demokracie

● Datum: úterý 10. května 2022, 18.00 – 20.00
● Místo: Modrá posluchárna, Univerzita Karlova, Celetná 20

Ještě nikdy v historii se tolik informací nešířilo v tak krátké době mezi tak velkým počtem lidí. Přesto se nám zdá, že dobrat se pravdy ještě nikdy nebylo tak obtížné. Spolu s faktickými informacemi se totiž šíří stejně velký počet nepřesností, falešných informací, mýtů a záměrných nepravd. Pro značnou část lidí je obtížné, ne-li nemožné, rozlišit v této změti to, co je pravdivé či pravdě podobné, od nepravdivého a falešného. Ale může stát zaujmout pozici strážce pravdy, aniž by nenapravitelně porušil občanská práva a svobody? Jakou roli zde má sehrávat Evropská unie? A v jakých případech tak může učinit? Nebo mají nést odpovědnost za pravdivost informací klasická a digitální média, která je šíří? Anebo je jedinou cestou pracná a zdlouhavá výchova v zanedbávaných oblastech vzdělávání, jako je logika, metodologie poznávání a filosofie vědy?

 • 17.30 – 18.00 Registrace
 • 18.00 – 18.20 Zahájení: Tomáš Karásek, děkan Fakulty sociálních věd UK, a Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla
 • 18.20 – 18.30 Úvodní slovo: Věra Jourová, místopředsedkyně EK pro hodnoty a transparentnost
 • 18.30 – 19.55 Debata
  • Hosté:
   • Lydia Cacho Ribeiro – mezinárodně oceňovaná mexická novinářka, aktivistka za lidská práva a spisovatelka žijící v exilu ve Španělsku, od roku 2021 jedna z předsedů fondu IJ4EU (Investigative Journalism for Europe)
   • Pavla Holcová – investigativní novinářka, zakladatelka investigace.cz. a držitelka mnoha domácích i mezinárodních ocenění včetně Pulitzerovy ceny
  • Moderátorka: Alice Němcová Tejkalová, novinářka a pedagožka, FSV UK
 • 19.55 – 20.00 Závěrečné slovo: Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla

* Program se bude konat v angličtině a češtině se simultánním tlumočením z/do obou jazyků. Vstup volný do vyčerpání kapacity sálu.

hosté debaty