Návod na instalaci a konfiguraci VPN

Návod na instalaci a konfiguraci VPN

Upozornění:

Na nastavení a používání VPN a proxy serveru není poskytována uživatelská podpora. Uživatel obdrží pouze přihlašovací údaje.,

Používání některých informačních zdrojů je vázáno na IP adresy FSV UK. Aby bylo možné tyto zdroje používat z lokací mimo fakultní síť je nutné použít VPN (virtual private network) spojení do fakultní sítě a v prohlížeči (Internet Explorer dále jen IE či Firefox, dále jen FF) nastavit proxy server.IP adresa serveru SAMBA 10.0.100.2.

Nejprve je nutné nainstalovat VPN klienta. Instalační program si stáhněte zde pokud tento odkaz nefunguje tak to zkuste z této stranky (založka VPN) . Stahujte Kerio VPN Client. Na této stránce naleznete manuál pro jeho použití.

Do příslušných kolonek zadáte pouze:

jméno serveru - 195.113.6.11

uživatelské jméno - bude vám přiděleno

heslo - bude vám přiděleno

Kontakt na přidělení loginu a hesla

Můžete zaškrtnout položku uložit heslo pokud se připojujete z vašeho osobniho počítače a stejně tak i položku trvalé spojení. Položku připojovat automaticky nazaškrtávejte.

Pokud jste vše správne vyplnili klikněte na tlačítko "připojit". Pri prvním připojení budete vyzváni potvrzení přijetí certifikatu. Pokud je spojeni navázano je tento stav indikovan v traybaru (viz manuál) i v okně klienta.

Okno klienta je možné zavřít. Program zůstavá ovladatelný přes zastupce v traybaru. Pro správnou funkci VPN klienta je nutné povolit na vašem firewallu jeho komunikaci přes port 4090.

Editace vpn účtu 

vpravo nahoře je menu můj účet, lze zde změnit heslo a další nastavení.

Mapování samba disků

uzivatel:prasatko

heslo:stoura

prikaz net use i: \\10.0.100.2\prasatko /user:prasatko stoura /persistent:yes /savecred -trvale se namapuje disk I: a uloží přihlašovací údaje

\\10.0.100.2\prasatko -mapovani sitoveho disku I: uzivatele prasatko

\\10.0.100.2\shares -mapovani sitoveho sharu, ktery ma pristupny uzivatel prasatko

Proxy server

Nyní nastavíte proxy. Postupujte podle obrazků.

IE -> Tools ->Internet Option -> Connections -> LAN Settings -> zaškrtnout "Use proxy server..." -> Address vyplnit na 10.0.100.1 a port na 3128, Potvrdit OK

Nastavení VPN

Nastavení VPN

Nastavení VPN

FF -> Tools -> Options -> Záložka "General" -> Connection Settings -> Manual Proxy configuration -> vyplnit položu HTTP Proxy na 10.0.103.1 a port na 3128, Potvrdit OK

Nastavení VPN

Nastavení VPN

Nastavení VPN

Nyní používáte proxy server fakulty a pro vzdálený informační zdroj se jevíte jako by jste se připojovali z fakultní sítě. Toto nastavení IE a FF je funkční pouze při pripojení k VPN. Pokud již nebudete předmětný informační zdroj potřebovat, prosím změňte opět nastavení IE a FF na původní a odhlašte se z VPN.