Mobilita
Mezinárodní mobilita – výjezdy studentů a vyučujících
Informace o stipendiích ke studiu v zahraničí zprostředkovává Oddělení zahraničních styků (OZS). Toto oddělení se organizačně podílí na těchto variantách výjezdů do zahraničí:
Studijní pobyty v rámci programu ERASMUS+
ERASMUS+ je program studentských výměn se všemi státy Evropské Unie, který běží v EU již od poloviny 80. let. Česká republika se ho zúčastňuje od roku 1997. Výměny probíhají na základě bilaterálních dohod, podepsaných mezi UK a partnerskými univerzitami. Finanční podporu poskytuje MŠMT ČR a hlavní kancelář LLP ERASMUS+ v Bruselu prostřednictvím RUK.
Výběr studentů na jednotlivé studijní pobyty provádí a koordinuje OZS společně s jednotlivými instituty, obvykle na jaře. Výběru se mohou účastnit všichni řádní studenti (i občané nečlenských států EU). Podmínkou je, že v průběhu ERASMUS+ pobytu jsou stále studenty FSV UK.
Studijní pobyty v rámci mezifakultních dohod
Fakulta má uzavřeny také vlastní bilaterální dohody.
Studijní pobyty v rámci meziuniverzitních dohod
Univerzita Karlova má již více než 190 podepsaných dohod o meziuniverzitní spolupráci s univerzitami na všech kontinentech světa. Vyslaní studenti jsou jmenováni rektorem na základě výběru, který probíhá na RUK. Zájemci, kteří chtějí být zahrnuti do výběrového řízení na RUK, předkládají přihlášku nebo pracovní program prostřednictvím OZS. Ve většině případů se mohou hlásit všichni řádní studenti UK, kteří splňují podmínky podepsané dohody, bez ohledu na jejich občanství.
Studijní pobyty v rámci mezivládních kulturních dohod ČR
Pobyty jsou zprostředkovávané Akademickou informační agenturou MŠMT ČR, a jsou nabízeny pouze českým občanům. Ostatní podmínky, počty, případné oborové omezení se liší podle jednotlivých zemí.
Tyto pobyty lze rozdělit do dvou kategorií:
1. Pobyty obsazované rozpisem kvót na jednotlivé VŠ
Rozpis provádí každoročně MŠMT, počet přidělených míst na jednotlivých školách se každý rok liší. Místa nabízená UK se naplňují na základě výběrového řízení, které organizuje RUK. Studenti se mohou hlásit do výběrového řízení prostřednictvím OZS.
2. Pobyty obsazované konkurzem
Konkurz, který organizuje AIA nebo příslušné velvyslanectví. Termíny jsou různé (viz informace AIA). Student se hlásí ke konkurzu jako fyzická osoba přímo na AIA. Musí však předložit přihlášku potvrzenou fakultou. Potvrzení zprostředkovává OZS.
Studijní pobyty v rámci programu CEEPUS
CEEPUS je obdobný program jako ERAMUS+ pro země střední a východní Evropy. Výměny probíhají v rámci takzvaných tématických sítí s konkrétními partnery nebo se student může ucházet o přijetí na konkrétní univerzitě v rámci programu CEEPUS jako tzv. freemover. Finanční podporu poskytují národní kanceláře CEEPUS zúčastněných států.