Academic Calendar

academic calendar

The Academic Year commences on 1st October 2018 and finishes on 30th September 2019. The new Academic Year 2019/2020 starts on 1st October 2019.

Registration for new and continuing degree-seeking students takes place before the beginning of the academic year. Degree-seeking students will be allowed to register for their studies only once a year, prior to the start of the Winter Semester. Special arrangements will be made for visiting students who are scheduled to arrive halfway through the year, enabling them to register at the start of the Summer Semester. This option is not available for degree-seeking students.

Registration for individual classes is open twice per year, at the start of the relevant semester. Students will be allowed to register for classes solely through the on-line Student Information System (SIS) and during the period prescribed in this calendar. Registration for classes during the prescribed period is a prerequisite for the successful completion of the class!

• Vyšlo nové číslo Acta Politologica

V letošním třetím čísle recenzovaného časopisu Acta Politologica, vydávaného Katedrou politologie IPS FSV UK, naleznete čtyři původní odborné články a tři recenze na monografie.

• Hana Kubátová zvolena členkou Executive Committee ECPR

Hana Kubátová (VITRI & IPS FSV UK) byla zvolena členkou Executive Committee European Consortium for Political Research - největší nezávislé evropské asociace pro studium politických věd. Gratulujeme!

• Harmonogram ak. roku 2019/2020

Harmonogram akademického roku se hodí mít při ruce! Najdete ho tady .

• IMS zve na kurzy hostujících profesorů

Katedra německých a rakouských studií IMS FSV UK hostí v zimním semestru 2019/2020 uznávané německé historiky, Prof. Güntera Wollsteina, Prof. Volkera Zimmermanna a dlouhodobě také Prof. Borise Bartha. Jejich kurzy si mohou zapsat studenti Bc. a Mgr. programů napříč celou Univerzitou.

• FSV součástí unikátního programu prg.ai Minor

Šest strukturovaných bloků, šestnáct předmětů, jedna příležitost prohloubit a rozšířit pochopení umělé inteligence. To je nový prg.ai Minor - pilotní program vyučovaný napříč FSV UK, MFF UK, FIT ČVUT a FEL ČVUT.

• „Revoluční” přívěsky na klíče podpoří dobrou věc

U příležitosti 30. výročí sametové revoluce vydáváme speciální edici propagačních předmětů – přívěsků na klíče. K dispozici jsou od 17. září do 17. prosince za symbolických 89 Kč. Výtěžek z prodeje věnujeme neziskové organizaci Asistence o.p.s.