TZ: Odbornice z FSV bude působit na prestižní Fordhamské Universitě v New Yorku

Rozšíření zahraniční spolupráce: Odbornice z FSV bude působit na prestižní Fordhamské Universitě v New Yorku

Výzkumnice z Institutu mezinárodních studií FSV UK Maria-Alina Asaveiova stala držitelkou prvního postgraduálního stipendia Fordhamské univerzity v New Yorku. To je financováno z grantu National Endowment for the Humanities (NEH).

Maria Alina Asavei

Každoročně v rámci grantu NEH Funded udělí Fordhamovo centrum pro studium pravoslavného křesťanství při Fordhamově univerzitě stipendium jednomu uchazeči, který poté může realizovat výzkumné cíle v rámci svého oboru na půdě univerzity. Centrum je otevřené všem odborníkům z oblasti společenských věd, jejichž projekty se zaměřují na různé aspekty historie nebo kultury pravoslavného křesťanství a přispívají tak k jeho podpoře jako samostatné vědní disciplíny.

Příležitost působit na Fordhamově univerzitě je pro mě přínosná právě díky propojení a spolupráci akademiků, kteří jsou schopni obsáhnout více vědních oborů,“ uvedla dr. Asaveiova ke svému udělení stipendia.

V rámci svého vědeckého angažmá v grantu NEH se bude Asaveiova soustředit na formy politického odporu skrze neo-ortodoxní umění v (post)komunistickém Rumunsku. Cílem výzkumu je ukázat, že v rumunském (post)komunistickém společenském a politickém kontextu jsou některá duchovní/spirituální umělecká díla přehodnocena a přezkoumána s cílem vzájemně vytvářet nové identity. Závěry tohoto výzkumu bude následně publikovat v odborném článku.

Jedním z konkrétních cílů výzkumu Asaveiové je aplikovat své zkušenosti z filozofie a fenomenologie na takové osobnosti rumunské kultury, jako je např. rumunský sochař a malíř Marian Zidaru, jehož práce je tradičně chápána jako náboženské, neo-ortodoxní umění.

Kontakt:

Jakub Říman, tiskový mluvčí