Odešla PhDr. Alena Lábová, Ph.D.

PhDr. Alena Lábová, Ph.D. (28. 7. 1950 - 5. 2. 2019)

Odešla PhDr. Alena Lábová, Ph.D.

V Aleně Lábové ztrácí Fakulta sociálních věd jednu ze svých dobrých duší. Přední českou odbornici na novinářskou fotografii, mimořádnou a inspirativní pedagožku, neuvěřitelně silnou a šarmantní ženu, která navzdory své drobné konstituci dokázala desetiletí překonávat zdravotní obtíže se (sebe)ironickým humorem, ze kterého nám méně odolným zůstával rozum stát. Alena Lábová byla autorkou celé řady významných a zásadních publikací o fotografii i výbornou fotografkou. Díky ní máme zaznamenány historické okamžiky roku 1989 i vývoj fakulty v mimořádné kvalitě. To, čím si ale získala generace studentek a studentů, byla její schopnost využít vše, co uměla a znala, ve výuce a vytvořit nesmírně zajímavé přednášky i kreativní semináře, při kterých velmi přátelsky, ale naprosto nekompromisně hodnotila naše práce. Kromě fotek jsme často diskutovali také o politice, literatuře, společnosti, Alena měla obrovský rozhled, vedla nás k tomu, abychom na sobě všestranně pracovali. Když jsem zvažovala, kam se profesně vydám, a rozhodla se nakonec pro akademické prostředí, byla to spolu s docentkou Osvaldovou právě doktorka Lábová, kdo mě k tomu inspiroval. Vracely se za ní na fakultu desítky absolventů, popovídat si o práci i jen tak o životě, na večírcích alumni byla vždy tou nejobletovanější. Bude nám strašně chybět, zároveň si myslím, že by nechtěla, abychom na ni vzpomínali nostalgicky a pateticky, protože jak nostalgii, tak patos vždycky s humorem shazovala. Pojďme tedy vzpomínat na usměvavou a báječnou Alenu Lábovou, a snažit se udržet i rozvinout její pedagogický, vědecký i lidský odkaz. Čest její památce!

Alice N. Tejkalová

PhDr. Alena Lábová, Ph.D. (28. 7. 1950 - 5. 2. 2019)